
Cafe Exit,
Midt i november deltog Café Exit i to arrangementer, hvor dokumentarfilmen ”Hvis jeg dør i dag” blev vist i Café Biografen i Odense og Øst for Paradis i Aarhus. Begge steder deltog en bred kreds af mennesker – fra kommunen, Danmarks Fængsler (tidl. Kriminalforsorgen), politiet, psykiatrien, Café Exit, erfaringseksperter og andre engagerede deltagere. Efter visningen af filmen var der mulighed for at debattere veje til en ny start efter afsoning.
I filmen følger instruktøren Camilla Arlien gennem syv år den unge Jannik Vejgaard – først i fængslet og dernæst efter løsladelsen – og filmen skildrer de barrierer, han møder undervejs. Han har en kæreste, får en kat, spiller klaver, holder sig clean, går i skole og rejser rundt og fortæller unge om sit tidligere liv, som sendte ham fem år bag tremmer. Jannik er håbefuld, han vil råde bod på sin fortid og leve et normalt liv. Men det kan være svært at blive resocialiseret, når man bærer rundt på en skrøbelig psyke og lever i et samfund, der ikke bryder sig om plettede straffeattester. For hver kamp han skal kæmpe, bliver lunten kortere og det indre mørke større hos Jannik, der siger, at han altid har været mere bange for at være i live end at dø.
Filminstruktør Camilla Arlien indledte eventet med at fortælle, hvordan Jannik havde sagt til hende, at han var bange for at blive løsladt. Og da han stod udenfor fængslet, forstod hun hvorfor. Den fortælling satte tonen for en eftermiddag med nærvær, refleksion og samtaler om, hvad der skal til, hvis tidligere indsatte skal have en reel mulighed for at begynde forfra.
Efter filmen fulgte en paneldebat, hvor fagfolk og erfaringseksperter delte viden, perspektiver og oplevelser fra hverdagen: Hvad fungerer? Hvad mangler? Og hvordan kan vi som samfund gøre det lettere at skabe forandring – der holder?
En særlig tak til FilmFyn, Odense Kommune, Northern Souls, Østifterne, Jørgen Diswal og Café Biografen.
• Læs mere og se flere billeder på Facebook
URL: https://cafeexit.dk/to-velbesoegte-filmevents-i-odense-og-aarhus/